Colorado
MATHCOUNTS

2017 Southern Chapter Competition Winners

The top 2017 individuals were:

Rank Name School
1 Andrew Li Connect Charter School
2 Michael Bertoldo Connect Charter School
3 Alina Bartosz Connect Charter School
4 Zoe Martin Mountain View Core Knowledge
5 Andrew Zhang Connect Charter School
6 Anna Saathoff Connect Charter School
7 Emma Brown Connect Charter School
8 Josh Thatcher Connect Charter School
9 Jared Abels Mountain View Core Knowledge
10 Macy Rowan Wiley Junior-Senior High School
11 Thomas Manfredo Harrison Middle School

The top 2017 teams were:

Rank School
1 Connect Charter School
2 Mtn View Core Knowledge
3 Wiley Junior-Senior High School

2016 Southern Chapter Competition Winners

The top 2016 individuals were:

Rank Name School
1 Andrew Li Connect Charter School
2 Joli Dou Connect Charter School
3 Nikola Jaksic Connect Charter School
4 Brian Morgan Salida Middle School
5 Zoe Martin Mtn View Core Knowledge
6 Anna Saathoff Connect Charter School
7 Alina Bartosz Connect Charter School
8 Kaela Earhart Salida Middle School
9 Marianna Benitez Connect Charter School
10 Kyle Freeburg Craver Middle School
11 Drayven Bowton Cotopaxi Consolidated
12 Makayla Bastain Risley Int Academy of Innovation
13 Peter Manfredo Harrison Middle School
14 Adam Cruz Rocky Ford Jr Sr High School
15 Jonah Stiller Cotopaxi Consolidated
16 Noah Jamerson Cotopaxi Consolidated
17 Jonathon Griffith Harrison Middle School
18 Bowman Russell Salida Middle School

The top 2016 teams were:

Rank School
1 Connect Charter School
2 Salida Middle School
3 Harrison Middle School
4 Mtn View Core Knowledge
5 Cotopaxi Consolidated

2015 Southern Chapter Competition Winners

The top 2015 individuals were:

Rank Name School
1 Danny Sun Connect Charter School
2 Catie Wolyn Craver Middle School
3 Hunter Redmon Salida Middle School
4 Andrew Li Connect Charter School
5 Claire Duffee Connect Charter School
6 Sanghyun Shim Salida Middle School
7 Joli Dou Connect Charter School
8 Gabe Slade Craver Middle School
9 Alanna Jackson Connect Charter School
10 Juliet Chi Connect Charter School
11 Colton Ortiz Pueblo Academy of Arts
12 Justin Harris Swink Elementary School
13 Martin Fernandez Rocky Ford Junior Senior High School
14 Matthew Morgenthaler Canon City Midle School
15 Akash Patel Craver Middle School
16 Bowman Russell Salida Middle School
17 Peter Manfredo Harrison Middle School
18 Kathryn Edgington Salida Middle School
19 Colby Pitts Salida Middle School

The top 2015 teams were:

Rank School
1 Connect Charter School
2 Salida Middle School
3 Craver Middle School
4 Pueblo Academy of Arts
5 Harrison Middle School

2014 Southern Chapter Competition Winners

The top 2014 individuals were:

Rank Name School
1 Maggie Peters Craver Middle School
2 Yumiko Sakamoto Harrison Middle School
3 Jessica Zhang Connect Charter School
4 Cole Henderson Harrison Middle School
5 Catie Wolyn Craver Middle School
6 Caleb Freeburg Craver Middle School
7 Joli Dou Connect Charter School
8 Su Lan Mair Connect Charter School
9 Matthew Morgenthaler Canon City Midle School
10 Riley McAndrews Connect Charter School
11 Jay Paolucci La Junta Junior Senior High School
12 Dennis Pearson Craver Middle School
13 Sam Tameler Salida Middle School
14 Vasey Stephens Salida Middle School
15 Alanna Jackson Connect Charter School
16 Jaylynn Hart Heroes K-8 Academy
17 Ryan Madic Connect Charter School
18 Wyatt Shomion Salida Middle School
19 Sanghyun Shim Salida Middle School
20 Gabe Slade Craver Middle School
21 Caleb Bartel Salida Middle School

The top 2014 teams were:

Rank School
1 Craver Middle School
2 Harrison Middle School
3 Salida Middle School
4 Connect Charter School
5 Rocky Ford Junior Senior High School
6 Canon City Midle School

2013 Southern Chapter Competition Winners

The top 2013 individuals were:

Rank Name School
1 Sam Wolyn Craver Middle School
2 Bryce Hill Connect Charter School
3 Tony Sun Connect Charter School
4 Joey Von Feldt Rocky Ford Junior Senior High School
5 Cole Henderson Harrison Middle School
6 Josh Simmons Craver Middle School
7 Caleb Freeburg Craver Middle School
8 Maggie Peters Craver Middle School
9 Evan Coit Salida Middle School
10 Catie Wolyn Craver Middle School
11 Ian Olsen Salida Middle School
12 Courtney Newitt Craver Middle School
13 Tristan Ricci Salida Middle School
14 Lisa Miller Mountain View Core Knowledge School
15 Dennis Pearson Craver Middle School
16 Hallie Whittington Salida Middle School
17 Ben Cason Craver Middle School
18 Matthew Margenthaler Canon City Middle School
19 Claire Duffee Connect Charter School
20 Martin Fernandez Rocky Ford Junior Senior High School
21 Yumiko Sakamoto Harrison Middle School

The top 2013 teams were:

Rank School
1 Connect Charter School
2 Craver Middle School
3 Salida Middle School
4 Harrison Middle School
5 Rocky Ford Junior Senior High School
6 Canon City Middle School

2012 Southern Chapter Competition Winners

The top 2012 individuals were:

Rank Name School
1 Wolyn, Sam Craver Middle School
2 Sun, Eric Connect Charter School
3 Howe-Kerr, Luke Connect Charter School
4 Sun, Tony Connect Charter School
5 Von Feldt, Joey Rocky Ford Junior Senior High School
6 Hill, Bryce Connect Charter School
7 Simmons, Josh Craver Middle School
8 Cason, Ben Craver Middle School
9 Swan, Shelby Canon City Middle School
10 Ramsey, Garry Craver Middle School

The top 2012 teams were:

Rank School
1Connect Charter School
2Craver Middle School
3Canon City Middle School

2011 Southern Chapter Competition Winners

The top 2011 individuals were:

Rank Name School
1 Sam Wolyn Craver Middle School
2 Paul Slade Craver Middle School
3 Brendan Rea Canon City Middle School
4 Averly Lewis Craver Middle School
5 Will Gilchrist Salida Middle School
6 Sean Walker Heaton Middle School
7 Joey VonFeldt Rocky Ford Junior
Senior High School
8 Justin Griffin Craver Middle School
9 Cody Knoell La Junta Junior
Senior High School
10 Marissa Cruz Rocky Ford Junior
Senior High School
11 Summer Camerlo Harrison School
12 Brenna
Angelo-Suber
Canon City Middle School
13 Austin Johnson Craver Middle School

The top 2011 teams were:

Rank School
1 Craver Middle School
2 Canon City Middle School
3 La Junta Junior Senior High School
4 Rocky Ford Junior Senior High School

2010 Southern Chapter Competition Winners

The top 2010 individuals were:

Rank Name School
1 Scott Wachob Craver Middle School
2 Lange Simmons Craver Middle School
3 Cassandra Giammo Canon City Middle School
4 Jared Russell Roncalli Middle School
5 Sam Woyln Craver Middle School
6 Ben Roth Roncalli Middle School
7 Charlie Lucero Roncalli Middle School
8 Helen Stroheker Salida Middle School
9 Caleb Miller Heaton Middle School
10 Will Gilchrist Salida Middle School
11 Evan Smith Salida Middle School
12 Alex Knoelder Canon City Middle School

The top 2010 teams were:

Rank School
1 Salida Middle School
2 Canon City Middle School
3 Craver Middle School
4 Roncalli Middle School

2009 Southern Chapter Competition Winners

The top 2009 individuals were:

Rank Name School
1 Mark Skehan Craver Middle School
2 Joe DeTello Heaton Middle School
3 Ryan Brody Math Pioneers
4 Eric Reiwski Freed Middle School
5 Jacob Walker Craver Middle School
6 Derek Webster Craver Middle School
7 Kathleen Pigott Roncalli Middle School
8 George Garcia III Heaton Middle School
9 Kit Ortiz Pueblo West Middle School
10 Jordan Cruz Heaton Middle School
11 Isabel Diawara Heaton Middle School
12 Miranda Schene Math Pioneers

The top 2009 teams were:

Rank School
1 Craver Middle School
2 Roncalli Middle School
3 Pueblo West Middle School
4 Math Pioneers

2008 Southern Chapter Competition Winners

The top 2008 individuals were:

Rank Name School
1 Rudy Parks Craver Middle School
2 Ty Harrison Craver Middle School
3 Jacob Walker Craver Middle School
4 Emily Barth Craver Middle School
5 Brandon Smith Salida Middle School
6 Jordan Cruz Heaton Middle School
7 Cheslea Newitt Craver Middle School
8 Kathleen Pigott Roncalli Middle School
9 Thane Smith Salida Middle School
10 Eric Reiwski Freed Middle School

The top 2008 teams were:

Rank School
1 Craver Middle School
2 Salida Middle School
3 Heaton Middle School
4 Canon City Middle School
5 Freed Middle School
6 Corwin Middle School