Colorado
MATHCOUNTS

2017 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2017 individuals were:

Rank Name School
1 Ari Wang Mountain Ridge Middle School
2 Danny Cho Challenger Middle School
3 Christian Wacker Discovery Canyon Campus Middle School
4 Jacob Vollmer Discovery Canyon Campus Middle School
5 Artharva Vispute Mountain Ridge Middle School
6 Caleb Chung Challenger Middle School
7 Lauren Shrack Challenger Middle School
8 Gryphon Patlin The Classical Academy
9 Noah Schneiderman Timberview Middle School
10 Noa Mabon Discovery Canyon Campus Middle School
11 Arthur Knize Discovery Canyon Campus Middle School
12 Carson Echeverria Mountain Ridge Middle School
13 Brock Carpenter The Classical Academy
14 Nathan Jensen Challenger Middle School
15 Andrew Merz Holmes Middle School
16 Austin Crawford Holmes Middle School
17 Brandon Bayer Sabin Middle School
18 Aidan Janney West Middle School
19 Rajeev Roy Mountain Ridge Middle School

The top 2017 teams were:

Rank School
1 Mountain Ridge Middle School
2 Challenger Middle School
3 Discovery Canyon Campus Middle School
4 Holmes Middle School

2016 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2016 individuals were:

Rank Name School
1 Kevin Yang Mountain Ridge Middle School
2 Kyle Ma Mountain Ridge Middle School
3 Samuel Lee Mountain Ridge Middle School
4 Angel Wang Challenger Middle School
5 Michael Mitchell Discovery Canyon Campus
6 Brendan Gould The Classical Academy
7 Grace Abernethy Holmes Middle School
8 Wesley Wright West Middle School
9 Lauren Gryboski West Middle School
10 Zachary Mason Monument Academy
11 Akshay Ghiya Mountain Ridge Middle School
12 Adabelle Wright West Middle School
13 Jonathan Pollard The Classical Academy
14 Jonathn Haerr The Classical Academy
15 Collin Silva Monument Academy
16 Bryce Van Caster Holmes Middle School
17 Parker Bohnen Sabin Middle School
18 Christian Wacker Discovery Canyon Campus
19 Fred Williams Timberview Middle School
20 Nathaniel Brim The Classical Academy
21 Prabhnoor Paul Mountain Ridge Middle School
22 Brandon Bayer Sabin Middle School
23 Sowmya Duggirala Mountain Ridge Middle School

The top 2016 teams were:

Rank School
1 Mountain Ridge Middle School
2 The Classical Academy
3 Challenger Middle School
4 West Middle School
5 Discovery Canyon Campus

2015 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2015 individuals were:

Rank Name School
1 Varun Roy Mountain Ridge Middle School
2 Keshav Nambiar Mountain Ridge Middle School
3 Kyle Ma Mountain Ridge Middle School
4 Adabelle Wright West Middle School
5 David Gao Mountain Ridge Middle School
6 Angel Wang Challenger Middle School
7 Samuel Lee Mountain Ridge Middle School
8 Ryker Lutjens The Classical Academy
9 Carson Swoveland Palmer Lake Elementary
10 Johnathan Pollard The Classical Academy
11 Shawn Crook-Cocagne West Middle School
12 Claudia Chen Challenger Middle School
13 Boone Blake Palmer Lake Elementary
14 Brendan Gould The Classical Academy
15 Nathan Johns The Classical Academy
16 Jonathan Haerr The Classical Academy
17 Atharva Vispute Mountain Ridge Middle School
18 Matthew Blizzard Sabin Middle School

The top 2015 teams were:

Rank School
1 Mountain Ridge Middle School
2 The Classical Academy
3 West Middle School
4 Challenger Middle School
5 Holmes Middle School

2014 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2014 individuals were:

Rank Name School
1 Keshav Nambiar Mountain Ridge Middle School
2 Varun Roy Mountain Ridge Middle School
3 Brian Smith West Middle School
4 Bradley Ma Mountain Ridge Middle School
5 Orien Sun Lewis Palmer Middle School
6 Connor Weisburg Sabin Middle School
7 Calvert Bystroff Mountain Ridge Middle School
8 Andrew Beaudoin Monument Academy
9 Abby Shrack Challenger
10 Kyle Ma Mountain Ridge Middle School
11 Angel Wang Challenger
12 Brendan Gould The Classical Academy
13 Emily Chang Mountain Ridge Middle School
14 Barrett Staton West Middle School
15 David Gao Mountain Ridge Middle School
16 Karina Ramirez-Luckert Monument Academy
17 Drew Puglise Challenger
18 Rupa Duggirala Mountain Ridge Middle School

The top 2014 teams were:

Rank School
1 Mountain Ridge Middle School
2 The Classical Academy
3 Monument Academy
4 Sabin Middle School

2013 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2013 individuals were:

Rank Name School
1 Nicholas Lin Mountain Ridge Middle School
2 Amy Wang Mountain Ridge Middle School
3 Jessica Shi Challenger Middle School
4 Spencer Shook Monument Academy
5 Andrew Beaudoin Monument Academy
6 Bradley Mo Mountain Ridge Middle School
7 Dylan Hall Monument Academy
8 Samantha Wells West Middle School
9 Keshav Nambiar Mountain Ridge Middle School
10 Varun Roy Mountain Ridge Middle School
11 George Liu The Classical Academy
12 Rachel Wilsey Holmes Middle School
13 Sarah Keller West Middle School
14 Calvert Bystroff Mountain Ridge Middle School
15 Lorena Loving The Classical Academy
16 Ethan Awtrey Timberview Middle School
17 Rebecca Bloomfield North Middle School
18 Justin Briggs Holmes Middle School
19 Jacob Abeyta West Middle School
20 Josh Stoner Sabin Middle School
21 Lauren Layton Mountain Ridge Middle School
22 Cole (Trout) Buesser Holmes Middle School
23 Brandon Hippe Praire Winds Elementary School
24 Rupa Duggirala Mountain Ridge Middle School

The top 2013 teams were:

Rank School
1 Monument Academy
2 Mountain Ridge Middle School
3 Challenger Middle School
4 Sabin Middle School
5 West Middle School

2012 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2012 individuals were:

Rank Name School
1 Song, Angela Mountain Ridge
Middle School
2 Rao, Samson Vanguard School
3 Lin, Nick Mountain Ridge
Middle School
4 Bower, Xavier Thomas MacLaren
Charter School
5 Witkop, Josh Timberview Middle School
6 Chan, Koby Lewis-Palmer Middle School
7 Papenfuss, Brett Holmes Middle School
8 Baron, Heide Challenger Middle School
9 Cahill, Frank Ave Maria Catholic School
10 Loving, Rena The Classical Academy
11 Bufmack, Alex Thomas MacLaren
Charter School
12 Hall, Dylan Monument Academy
13 Yang, Kevin Mountain Ridge
Middle School
14 Spicklemire, Clay Challenger Middle School
15 Crane, Robinson The Classical Academy
16 Shi, Jessica Challenger Middle School
17 Tedla, Sai Mountain Ridge
Middle School
18 Wandeler, Daniel Holmes Middle School
19 Yang, Andrew Holmes Middle School
20 McNair, Kimberly Lewis-Palmer Middle School
21 Jennings, Graham The Classical Academy
22 Courtney, Elijah Monument Academy
23 Smith, Brian West Middle School
24 Rutton, Luke Timberview Middle School
25 Liu, George The Classical Academy
26 Beaudoin, Andrew Monument Academy

The top 2012 teams were:

Rank School
1Mountain Ridge Middle School
2Holmes Middle School
3Lewis-Palmer Middle School
4Monument Academy
5West Middle School
6Timberview Middle School

2011 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2011 individuals were:

Rank Name School
1 Angela Song Mountain Ridge
Middle School
2 SiSi Peng Mountain Ridge
Middle School
3 Sebastian Rowe Edison School
4 Moriah Yeh West Middle School
5 Kurt Kondracki Timberview Middle School
6 Samson Rao Cheyenne Mountain
Charter Academy
7 Xavier Bower Thomas MacLaren School
8 Joe Nunez Cheyenne Mountain
Junior High School
9 Benjamin Knode Lewis-Palmer Middle School
10 Ellie Kuykendall Holmes Middle School
11 Ioan Draganov Mountain Ridge
Middle School
12 Ben McClung Lewis-Palmer Middle School
13 Heide Baron Challenger Middle School
14 Frank Cahill Ave Maria Catholic School
15 Mike Zhang Challenger Middle School
16 Kepler Novotny Monument Academy
17 Asher Tuggle Tuggle Home School

The top 2011 teams were:

Rank School
1 Mountain Ridge Middle School
2 Lewis-Palmer Middle School
3 West Middle School
4 Timberview Middle School
5 The Classical Academy
6 Challenger Middle School
7 Monument Academy

2010 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2010 individuals were:

Rank Name School
1 Angela Song Mountain Ridge
Middle School
2 Ben Schneiderman Timberview Middle School
3 Kyle Allison Holmes Middle School
4 Sebastian Rowe Edison Junior/Senior
High School
5 Derek Gorthy Holmes Middle School
6 Tom Niu Timberview Middle School
7 SiSi Peng Mountain Ridge
Middle School
8 Sydney Anderson Edison Junior/Senior
High School
9 Laura Brubaker Classical Academy
10 Kurt Kondracki Timberview Middle School
11 Kristen Hernandez Holmes Middle School
12 Adam Hayes-Lemmon Holmes Middle School
13 Jacob Carson West Middle School
14 Kyle Shiller Mountain Ridge
Middle School
15 Joseph Nunez Cheyenne Mountain
Junior High
16 Miles Christian West Middle School
17 Reece Cantwell Mountain Ridge
Middle School
18 Samson Rao Cheyenne Mountain
Charter Academy
19 Stephen Bahr Classical Academy
20 Ian Feign Cheyenne Mountain
Junior High
21 Christian Abbatiello Creekside Middle School
22 Tommaso Mason Timberview Middle School
23 Forest Kunkel Mountain Ridge
Middle School
24 Lily Harris Challenger Middle School
25 Audra Burke Edison Junior/Senior
High School

The top 2010 teams were:

Rank School
1 Holmes Middle School
2 Mountain Ridge Middle School
3 Timberview Middle School
4 West Middle School
5 Edison Junior/Senior High School
6 Classical Academy

2009 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2009 individuals were:

Rank Name School
1 Sylvia Hayes Holmes Middle School
2 David Cruse Woodland Park School
3 Kyle Allison Holmes Middle School
4 Kristen Smith Classical Academy
5 Conner Holmes Challenger Middle School
6 Gautham Viswaroopan Mountain Ridge
Middle School
7 Oren Cope Challenger Middle School
8 Holly Stuart Classical Academy
9 Sisi Peng Mountain Ridge
Middle School
10 Sheela Kailasam Mountain Ridge
Middle School

The top 2009 teams were:

Rank School
1 Holmes Middle School
2 Mountain Ridge Middle School
3 Classical Academy
4 Challenger Middle School
5 Washington Irving Middle School
6 Timberview Middle School

2008 Pikes Peak Chapter Competition Winners

The top 2008 individuals were:

Rank Name School
1 Owen Nugent Mountain Ridge Middle School
2 Carolyn Pauly Eagleview Middle School
3 Kyle Flanegan Mountain Ridge Middle School
4 David Trinko Holmes Middle School
5 David Bonney Eagleview Middle School
6 Justin O'Connor Mountain Ridge Middle School
7 Devon Allison Holmes Middle School
8 William Palma Corpus Christi Catholic School
9 Beth Luke West Middle School
10 Jason Loving Classical Academy

The top 2008 teams were:

Rank School
1 Mountain Ridge Middle School
2 Holmes Middle School
3 Classical Academy
4 Timberview Middle School
5 Eagleview Middle School
6 West Middle School