Colorado
MATHCOUNTS

2017 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2017 individuals were:

Rank Name School
1 Donavon Facey Stargate School
2 Hannah Wang Hulstrom
3 Kady Vu Westlake Middle School
4 Natalie Stone Stargate School
5 Tom Warkins Stem Lab
6 Jonah Chapel Hulstrom
7 Jacob Hofer Stargate School
8 David Hunter Rocky Top MS
9 Peyton Bruno Hulstrom
10 Bobby Vu Westlake Middle School
11 Sandra Vo Prospect Ridge Academy
11 Conner Reiley Century Middle School
13 Andrew Dunstan Stargate School
14 Megha Kumar Stargate School
15 Jeremy Huang Stargate School
16 Allison Xin Stargate School
17 Simon Cornejo Westlake Middle School
18 Jacob Lei Stargate School
19 Kate Lampo Stem Lab
20 Yang Jiao Hulstrom
21 Andrew Asper Hulstrom
22 Camden Snyder Shadow Ridge Middle School
23 Joshua Palmer Hulstrom
24 Jacob McNab Westlake Middle School
25 Amie Nguyen Stargate School
26 Scott Enriquez Stargate School
27 Nathan George Hulstrom
28 Delaney Osborn Century Middle School

The top 2017 teams were:

Rank School
1 Stargate School
2 Hulstrom
3 Westlake Middle School
4 Stem Lab
5 Century Middle School
6 Rocky Top MS
7 Shadow Ridge Middle School

2016 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2016 individuals were:

Rank Name School
1 Akshat Jain Stargate School
2 Tarun Amasa Hulstrom K-8
3 Aditya Shankarling Stargate School
4 Jacob Tow Hulstrom K-8
5 Joe Claver Stargate School
6 Natalie Stone Stargate School
7 Noah Morken Stargate School
8 Zachary Jordan STEM Magnet Lab School
9 Colin England Westlake Middle School
10 Hannah Wang Hulstrom K-8
11 Lucas Buffington Rocky Top Middle School
12 Thomas Warkins STEM Magnet Lab School
13 Jonah Chapel Hulstrom K-8
14 Avery Harrell Hulstrom K-8
15 Peyton Bruno Hulstrom K-8
16 Sandra Vo Prospect Ridge Academy
17 Donavon Facey Stargate School
18 Jacob VanArsdale Rocky Top Middle School
19 Jacob Hofer Hulstrom K-8
20 Faiza Shaik Hulstrom K-8
21 Andrew Dunstan Westlake Middle School
22 Joey Harres Shadow Ridge Middle School
23 Avery Van Sickle Rocky Top Middle School
24 David Hunter Rocky Top Middle School
25 Maxim Kokoshinskiy Century Middle School
26 Reagan Fischer Prospect Ridge Academy
27 Ritwik Bhattacharjee Stargate School
28 Aidan Paul Stargate School
29 Kady Vu Westlake Middle School
30 Sarah Tang Stargate School
31 James Hicks Rocky Top Middle School
32 Daniel Shaver Century Middle School
33 Layton Romine Rocky Top Middle School

The top 2016 teams were:

Rank School
1 Stargate School
2 Hulstrom K-8
3 STEM Magnet Lab School
4 Rocky Top Middle School
5 Westlake Middle School
6 Century Middle School
7 Shadow Ridge Middle School
8 Kearney Middle School

2015 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2015 individuals were:

Rank Name School
1 Akshat Jain Stargate Charter School
2 Cody Li Shadow Ridge Middle School
3 Aditya Shankarling Stargate Charter School
4 David Park Prospect Ridge Academy
5 Colin Siles Hulstrom K8
6 Colton Snyder Shadow Ridge Middle School
7 Joe Claver Stargate Charter School
8 Nikesh Mishra Hulstrom K8
9 Arnav Konijeti STEM Magnet Lab School
10 Nicholas Kemp Stargate Charter School
11 Ben Chapel Hulstrom K8
12 Joshua Moehlenpah Century Middle School
13 Bridget Lynch Hulstrom K8
14 Miles Claver Stargate Charter School
15 Preston Nash Silver Hills Middle School
16 Drew Baker Shadow Ridge Middle School
17 Jacob Tow Hulstrom K8
18 Dominic Carmosino Rocky Top Middle School
19 Paul Drosu Silver Hills Middle School
20 Colin England Westlake Middle School
21 Kilee Hollis Stargate Charter School
22 Alec Gurien Shadow Ridge Middle School
23 Tycho Cinquini Rocky Top Middle School
24 Hao Lu STEM Launch
25 Tarun Amasa Hulstrom K8
26 Noah Morken Stargate Charter School
27 Geddy Wenzinger Rocky Top Middle School
28 Sebastian Boysen Prospect Ridge Academy
29 Jacob VanArsdale Rocky Top Middle School
30 Aiden Brasov Prospect Ridge Academy
31 Johnathan Kelly Shadow Ridge Middle School
32 Zach Becker Stargate Charter School
33 Krupa Subramaniam Westlake Middle School
34 Natalie Stone Stargate Charter School
35 Jonah Chapel Hulstrom K8
36 Chirag Telang Hulstrom K8

The top 2015 teams were:

Rank School
1 Stargate Charter School
2 Hulstrom K8
3 Shadow Ridge Middle School
4 Rocky Top Middle School
5 Prospect Ridge Academy
6 Silver Hills Middle School
7 Century Middle School

2014 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2014 individuals were:

Rank Name School
1 Cody Li Shadow Ridge Middle School
2 Brandon Cage Rocky Top Middle School
3 Will Robinson Stargate School
4 Brendan Perez Stargate School
5 Matthew Larivee STEM Magnet Lab
6 Nick Kemp Stargate School
7 Colton Snyder Shadow Ridge Middle School
8 Nikesh Mishra Hulstrom K-8 School
9 Neil Borde Stargate School
10 John Hiatt STEM Launch
11 Colin Siles Hulstrom K-8 School
12 Joe Claver Silver Hills Middle School
13 Jacob VanArsdale Rocky Top Middle School
14 Jamie Henault Stargate School
15 Amber Shen Stargate School
16 Benjamin Chapel Hulstrom K-8 School
17 Owen Wamsley Shadow Ridge Middle School
18 Enoch Yang Rocky Top Middle School
19 Darrien Hammond Century Middle School
20 Akshat Jain Stargate School
21 Preston Nash Silver Hills Middle School
22 Garrett Kolenbrander Hulstrom K-8 School
23 Joshua Moehlenpah Century Middle School
24 James Wong Rocky Top Middle School
25 David Park Prospect Ridge Academy
26 Jake Hugenberg Stargate School
27 Brandon Winter Century Middle School
28 Chirag Telang Hulstrom K-8 School
29 Miles Claver Silver Hills Middle School
30 Bridget Lynch Hulstrom K-8 School

The top 2014 teams were:

Rank School
1 Stargate School
2 Shadow Ridge Middle School
3 Rocky Top Middle School
4 Hulstrom K-8 School
5 STEM Magnet Lab
6 Silver Hills Middle School
7 Prospect Ridge Academy

2013 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2013 individuals were:

Rank Name School
1 Anurag Golla Stargate School
2 Fardeen Ajmal Rocky Top Middle School
3 Sydney Mayer Stargate School
4 Brandon Cage Rocky Top Middle School
5 Sameer Saptarshi Hulstrom Options K-8 School
6 Owen Zukowski Rocky Top Middle School
7 Nimish Garg Stargate School
8 Cody Li Shadow Ridge Middle School
9 Emily Taggart Rocky Top Middle School
10 Stephanie Molitor Rocky Top Middle School
11 Stephen Chamot Rocky Top Middle School
12 Colton Synder Shadow Ridge Middle School
13 Audrey Femrite Stargate School
14 Brendan Perez Stargate School
15 Jacob Johns Hulstrom Options K-8 School
16 Robert Gauer Stargate School
17 Dominic Carmosino Rocky Top Middle School
18 Punya Ramesh Stargate School
19 Josh Moehlenpah Century Middle School
20 David Kopala Silver Hills Middle School
21 Ben Chapel Hulstrom Options K-8 School
22 Esther Yang Rocky Top Middle School
23 Aidan Floyd Hulstrom Options K-8 School
24 Lexi DeBerg Bromley East Charter School
25 Megan Facey Stargate School
26 Joey LeBlanc Bromley East Charter School
27 Finn Fitelly STEM Magnet Lab School
28 Randy Martin Bromley East Charter School
29 Deirdre Flanagan Century Middle School
30 Brandon Winter Century Middle School
31 Elizabeth Platt Hulstrom Options K-8 School
32 Chaz Okada Stargate School

The top 2013 teams were:

Rank School
1 Rocky Top Middle School
2 Stargate School
3 Hulstrom Options K-8 School
4 Shadow Ridge Middle School
5 Silver Hills Middle School
6 Century Middle School
7 Prospect Ridge Academy
7 Bromley East Charter School

2012 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2012 individuals were:

Rank Name School
1 Golla, Anurag Stargate School
2 Kowalsky, Michael Rocky Top Middle School
3 Schwanz, Logan Westlake Middle School
4 Lynch, Brendan Hulstrom Options K-8
5 Funk, Nolan Westlake Middle School
6 Singh, Rohit Stargate School
7 Kolodzik, Alex Silver Hills Middle School
8 Ajmal, Fardeen Rocky Top Middle School
9 Mayer, Sydney Stargate School
10 Morisky, Matt Stargate School
11 Srinivas, Tara Stargate School
12 Hollister, Ethan Westlake Middle School
13 Saptarshi, Sameer Hulstrom Options K-8
14 Willeke, Rowan Westlake Middle School
15 Cross, Landen Silver Hills Middle School
16 Molitor, Stephanie Rocky Top Middle School
17 Boeyink, Brianna Century Middle School
18 Ramesh, Punya Stargate School
19 Mueller, Madison Rocky Top Middle School
20 Femrite, Audrey Stargate School
21 Zukowski, Owen Rocky Top Middle School
22 Chamot, Stephen Rocky Top Middle School
23 Strickland, Quaid Rocky Top Middle School
24 Mak, Calvin Stargate School
25 Kang, Ryan Hulstrom Options K-8
26 Lee, Zenas Shadow Ridge
Middle School
27 Berninzoni, Danielle Silver Hills
Middle School
28 Ezenou, CJ Westlake Middle School
29 Taylor, Ethan Hulstrom Options K-8

The top 2012 teams were:

Rank School
1Stargate School
2Hulstrom Options K-8
3Westlake Middle School
4Rocky Top Middle School
5Silver Hills Middle School
6Shadow Ridge Middle School
7Century Middle School

2011 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2011 individuals were:

Rank Name School
1 Travis Nguyen Hulstrom Options K-8
2 Jason Perrin Stargate School
3 Blake Bailey Hulstrom Options K-8
4 Aubrey Garrick Stargate School
5 Grant Baker Stargate School
6 Christian Femrite Stargate School
7 Amogh Singhal Hulstrom Options K-8
8 Nicole Dobson Rocky Top Middle School
9 Lyndsey Stark Rocky Top Middle School
10 Cruz DeLara Niver Creek Middle School
11 MacKenzie Snyder Shadow Ridge Middle School
12 Mariah Hancock Silver Hills Middle School
13 Alex Ho Stargate School
14 Rowan Willeke Westlake Middle School
15 Nolan Funk Westlake Middle School
16 David Molitor Rocky Top Middle School
17 Michael Kowalsky Rocky Top Middle School
18 Savannah Campbell Rocky Top Middle School

The top 2011 teams were:

Rank School
1 Stargate School
2 Hulstrom Options K-8
3 Rocky Top Middle School
4 Westlake Middle School
5 Silver Hills Middle School
6 Niver Creek Middle School

2010 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2010 individuals were:

Rank Name School
1 Matt Kowalsky Rocky Top Middle School
2 Wesley Ma Stargate School
3 Matthew Zhang Stargate School
4 Tyron Snyder Shadow Ridge
Middle School
5 Amogh Singhal Hulstrom Options K-8
6 Matthew Chamot Rocky Top Middle School
7 Austin Knauer Silver Hills Middle School
8 Christian Femrite Stargate School
9 Julia Rollins Hulstrom Options K-8
10 Travis Nguyen Hulstrom Options K-8
11 Heather Farrar Hulstrom Options K-8
12 Aubrey Garrick Stargate School
13 Seth Roby Hulstrom Options K-8
14 Sean Paiz Century Middle School
15 Grant Baker Stargate School
16 Rowan Willeke Westlake Middle School
17 Nicole Dobson Rocky Top Middle School
18 Auston Sack Silver Hills Middle School
19 Jackson Bratcher Rocky Top Middle School
20 Connor Friedrichsen Rocky Top Middle School
21 Rowan Kowalsky Rocky Top Middle School
22 Lucas Droste Silver Hills Middle School

The top 2010 teams were:

Rank School
1 Stargate School
2 Rocky Top Middle School
3 Silver Hills Middle School
4 Hulstrom Options K-8
5 Westlake Middle School
6 Shadow Ridge Middle School

2009 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2009 individuals were:

Rank Name School
1 Sawyer Vaughan Stargate School
2 C.J. Feinberg Stargate School
3 Aaron Sandoval Stargate School
4 Matthew Zhang Stargate School
5 Daniel Kinch Stargate School
6 Matthew Chamot Rocky Top Middle School
7 Kathryn Regas Rocky Top Middle School
8 Adrian Do Stargate School
9 Wesley Ma Stargate School
10 Matthew Kowalsky Rocky Top Middle School
11 Brandon Madrid Northglenn Middle School
12 Meli Taylor Rocky Top Middle School
13 Daniel Talavera Rocky Top Middle School
14 Sawyer Kalmbach Westlake Middle School
15 Ian Jennings Hulstrom Options
K-8 School
16 Julia Rollins Hulstrom Options
K-8 School
17 Tyron Snyder Shadow Ridge Middle School
18 Sean Paiz Century Middle School
19 Aubrey Garrick Stargate School
20 Seth Roby Hulstrom Options
K-8 School
21 Calvin Bollschweiler Shadow Ridge
Middle School
22 Travis Nguyen Hulstrom Options
K-8 School

The top 2009 teams were:

Rank School
1 Stargate School
2 Rocky Top Middle School
3 Hulstrom Options K-8 School
4 Shadow Ridge Middle School
5 Westlake Middle School

2008 North Metro Chapter Competition Winners

The top 2008 individuals were:

Rank Name School
1 Matt Hong Hulstrom Options K-8 School
2 Joseph Yoshimura Stargate School
3 Sawyer Vaughan Stargate School
4 Daniel Kinch Stargate School
5 Hannah Fernau Westlake Middle School
6 C J Feinberg Stargate School
7 Aaron Sandoval Stargate School
8 Kelsey Kalmbach Westlake Middle School
9 Mikey Davis Stargate School
10 Anthony Jasper Rocky Top Middle School

The top 2008 teams were:

Rank School
1 Stargate School
2 Hulstrom Options K-8 School
3 Rocky Top Middle School
4 Westlake Middle School
5 Shaw Heights Middle School