Colorado
MATHCOUNTS

2017 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2017 individuals were:

Rank Name School
1 Kyle Wang Summit Middle Charter School
2 Carter Kruse Westview Middle School
3 Sophie Kiehl Peak to Peak Charter School
4 Madison Lin Peak to Peak Charter School
5 Jeffrey Chen Peak to Peak Charter School
6 Michael Liao Peak to Peak Charter School
7 Quinn Perian Summit Middle Charter School
8 Jordan Mosakowski Eldorado K-8 School
9 Carter Harllee Centennial Middle School
10 Jeffrey Hew Altona Middle School
11 Riley Carpenter Eldorado K-8 School
12 Daniel Lin Eldorado K-8 School
13 Declan Hiller Peak to Peak Charter School
14 Jenna Plute Peak to Peak Charter School
15 Luke Blankinship Louisville Middle School
16 Stevie Chen Summit Middle Charter School
17 Sumi Vora Alexander Dawson School
18 Sam Degen Westview Middle School
19 Kiana Fan Manhattan Middle School of Arts and Sciences
20 Zak Chehadi Louisville Middle School
21 Jason Cui Southern Hills Middle School
22 Paris Kiehl Peak to Peak Charter School
23 Noah Mollerstuen Centennial Middle School
24 Pavan Gudavalli Summit Middle Charter School
25 Tanusree Banerjee Eldorado K-8 School
26 Jiasheng Zhou Southern Hills Middle School
27 Sam Ruffing Westview Middle School

The top 2017 teams were:

Rank School
1 Peak to Peak Charter School
2 Summit Middle Charter School
3 Eldorado K-8 School
4 Centennial Middle School
5 Westview Middle School
6 Louisville Middle School

2016 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2016 individuals were:

Rank Name School
1 Brandon Guo Peak to Peak Charter School
2 Anudeep Golla Southern Hills Middle School
3 Nina Ning Altona Middle School
4 Kevin Yang Summit Middle School
5 Rithwik Mylavarapu Summit Middle School
6 Colin Ferry Altona Middle School
7 Joy Ma Summit Middle School
8 Spencer Meilstrup Westview Middle School
9 Sophia Zhai Altona Middle School
10 Daniel Rui Summit Middle School
11 Kyle Wang Summit Middle School
12 Emilie Xu Peak to Peak Charter School
13 Carter Harllee Centennial Middle School
14 Morgan Chen Westview Middle School
15 Eliot Rowe Centennial Middle School
16 Jeffrey Hew Altona Middle School
17 Diana Grigore Altona Middle School
18 Sumi Vora Alexander Dawson School
19 Cooper Hanley Louisville Middle School
20 Madison Lin Peak to Peak Charter School
21 Angela Li Peak to Peak Charter School
22 Ayush Garg Peak to Peak Charter School
23 Mosiah Nielsen Westview Middle School
24 Jeffrey Li Peak to Peak Charter School
25 Noah Mollerstuen Centennial Middle School
26 Connor Boll Louisville Middle School
27 Daniel Lee Altona Middle School
28 Charlie Sutcliffe Alexander Dawson School
29 George Matsumura Southern Hills Middle School
30 Kobe Zhang Altona Middle School
31 Samuel Ruffing Westview Middle School
32 Elizabeth Woo Southern Hills Middle School

The top 2016 teams were:

Rank School
1 Summit Middle School
2 Altona Middle School
3 Westview Middle School
4 Peak to Peak Charter School
5 Southern Hills Middle School
6 Centennial Middle School

2015 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2015 individuals were:

Rank Name School
1 Alan Yu Altona Middle School
2 Cynthia Lin Summit Middle School
3 Jaehyun Lee Eldorado K-8 School
4 Anudeep Golla Southern Hills Middle School
5 Nina Ning Altona Middle School
6 Kevin Yang Summit Middle School
7 Shiqi Sheng Eldorado K-8 School
8 Kyle Wang Summit Middle School
9 Brandon Guo Peak to Peak Charter School
10 Irby Wilcox-O'Hearn' Summit Middle School
11 Sophia Zhai Altona Middle School
12 Spencer Meilstrup Westview Middle School
13 Spencer Stilson Louisville Middle School
14 Colin Ferry Altona Middle School
15 Ethan Glenn Louisville Middle School
16 Rithwik Mylavarapu Summit Middle School
17 Aaron Yang Summit Middle School
18 Elliott Hendricks Casey Middle School
19 Ethan Heo Peak to Peak Charter School
20 Madison Lin Peak to Peak Charter School
21 Brian Park Summit Middle School
22 Joy Ma Summit Middle School
23 Morgan Chen Westview Middle School
24 Daniel Rui Summit Middle School
25 Sarah Hunter Manhattan Middle School

The top 2015 teams were:

Rank School
1 Altona Middle School
2 Summit Middle School
3 Eldorado K-8 School
4 Peak to Peak Charter School
5 Westview Middle School
6 Louisville Middle School

2014 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2014 individuals were:

Rank Name School
1 Hongyi Chen Altona Middle School
2 Hannah Zhang Altona Middle School
3 Philip Ding Southern Hills Middle School
4 Stephanie Zhang Summit Middle School
5 Andrea Lin Summit Middle School
6 Amanda Li Summit Middle School
7 Alan Yu Altona Middle School
8 Cynthia Lin Summit Middle School
9 Taha Krarti Altona Middle School
10 Jaehyun Lee Eldorado K8
11 Connor Hook Westview Middle School
12 James Bohn Alexander Dawson School
13 Christina Otte Altona Middle School
14 Anudeep Golla Southern Hills Middle School
15 Rithwik Mylavarapu Summit Middle School
16 Conner Lewis Alexander Dawson School
17 Spencer Derthick Summit Middle School
18 Peter Kennedy Nevin Platt Middle School
19 Kevin Clelland Southern Hills Middle School
20 Jenni Chung Twin Peaks Charter Academy
21 Elijah Vance Nevin Platt Middle School
22 Zoe Baker Altona Middle School
23 Aileen Ma Twin Peaks Charter Academy
24 Brian Park Summit Middle School
25 Irby Wilcox-O'Hearn Summit Middle School
26 Colin Ferry Altona Middle School

The top 2014 teams were:

Rank School
1 Altona Middle School
2 Summit Middle School
3 Southern Hills Middle School
4 Nevin Platt Middle School
5 Westview Middle School
6 Eldorado K8

2013 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2013 individuals were:

Rank Name School
1 Hongyi Chen Altona Middle School
2 Hannah Zhang Altona Middle School
3 Annie Chen Summit Middle School
4 Kevin Wang Southern Hills
5 Stephanie Zhang Summit Middle School
6 Sophia Chen Summit Middle School
7 Philip Ding Southern Hills
8 Andrea Lin Summit Middle School
9 Connor Hook Westview Middle School
10 Evan Laugen Centennial Middle School
11 Michelle Lin Platt Middle School
12 Joyce Xu Summit Middle School
13 Ashley Wang Summit Middle School
14 Thomas Kakatsakis Southern Hills
15 Amanda Li Summit Middle School
16 Tanner McCormack Centennial Middle School
17 Mara Kelly Southern Hills
18 Jimmy Bohn Alexander Dawson School
19 Alan Yu Altona Middle School
20 David Heo Peak to Peak Charter school
21 Leo Lee Eldorado K8
22 Cynthia Lin Summit Middle School
23 Jonathan Gruener Peak to Peak Charter school
24 Jack Roper Altona Middle School
25 Taha Krarti Altona Middle School
26 Tyler Perlmutter Louisville Middle School
27 Brian Park Summit Middle School
28 Daniel Hagewood Westview Middle School

The top 2013 teams were:

Rank School
1 Altona Middle School
2 Summit Middle School
3 Southern Hills
4 Centennial Middle School
5 Westview Middle School
6 Peak to Peak Charter school

2012 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2012 individuals were:

Rank Name School
1 Casey Zhang Southern Hills
Middle School
2 Christine Soh Summit
Middle School
3 Jackson Chen Summit
Middle School
4 Hongyi Chen Altona
Middle School
5 Annie Chen Summit
Middle School
6 Webb Harrington Summit
Middle School
7 Justin Kalloor Peak to Peak
Charter School
8 Ibrahim Tigrek Broomfield Heights Middle School
9 Sophia Chen Summit
Middle School
10 Kristine Guo Peak to Peak
Charter School
11 Yunyu Lin Summit Middle
Charter School
12 Emil Graf Southern Hills
Middle School
13 Derek Wright Eldorado K-8
School
14 Connor Page Platt
Middle School
15 TJ Leing Alexander Dawson
School
16 Scott Weygandt Altona
Middle School
17 Rohan Mylavarapu Monarch K-8
School
18 Kevin Wang Southern Hills
Middle School
19 Tyler Perlmutter Louisville
Middle School
20 Sam Back Mead
Middle School
21 Michael Harris Eldorado K-8
School
22 Jake Todd Platt
Middle School
23 Leigha Amick Centennial
Middle School
24 Drew Prinster Southern Hills
Middle School
25 Isabella Dalla Betta Southern Hills
Middle School
26 Stephanie Zhang Summit
Middle School
27 Hannah Zhang Altona
Middle School
28 Joyce Xu Summit
Middle School
29 Brian Dillon Lyons Middle/Senior
High School
30 Michelle Lin Platt
Middle School

The top 2012 teams were:

Rank School
1 Summit Middle School
2 Altona Middle School
3 Southern Hills Middle School
4 Platt Middle School
5 Peak to Peak Charter School
6 Eldorado K-8 School
7 Centennial Middle School

2011 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2011 individuals were:

Rank Name School
1 Jesse Zhang Southern Hills
Middle School
2 Webb Harrington Summit Middle
Charter School
3 Christopher Chen Peak to Peak
Charter School
4 Casey Zhang Southern Hills
Middle School
5 Nina Brown Southern Hills
Middle School
6 Nathan Lazarus Alexander Dawson
School
7 Christine Soh Summit Middle
Charter School
8 Jackson Chen Summit Middle
Charter School
9 T.J. Leing Alexander Dawson
School
10 Sophia Chen Summit Middle
Charter School
11 Nick Mundinger Centennial
Middle School
12 Ibrahim Tigrek Louisville
Middle School
13 Chloe Pradeau Summit Middle
Charter School
14 Justin Kallor Peak to Peak
Charter School
15 Kristine Guo Peak to Peak
Charter School
16 Matthew Dillon Lyons Middle/Senior
High School
17 Hayden Dodge Boulder Country
Day School
18 Hermanni Toivo Eldorado K-8
School
19 Sam Back Mead
Middle School
20 Yunyu Lin Summit Middle
Charter School
21 Sam Scheeres Southern Hills
Middle School
22 Rahul Tholakapalli Eldorado K-8
School
23 Anthony Xue Peak to Peak
Charter School
24 Aidan McGinnis Centennial
Middle School
25 Kevin Li Peak to Peak
Charter School
26 David Carney Louisville
Middle School

The top 2011 teams were:

Rank School
1 Southern Hills Middle School
2 Summit Middle Charter School
3 Peak to Peak Charter School
4 Centennial Middle School
5 Louisville Middle School
6 Eldorado K-8 School

2010 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2010 individuals were:

Rank Name School
1 Albert Soh Summit Middle
Charter School
2 Jesse Zhang Southern Hills
Middle School
3 Riley Xu Eldorado K-8 School
4 Larry Zhang Summit Middle
Charter School
5 Nathan Lazarus Alexander Dawson School
6 Michael Chen Eldorado K-8 School
7 Christopher Chen Peak to Peak
Charter School
8 Joshua Mundinger Centennial Middle School
9 Siyang Sun Eldorado K-8 School
10 Christine Soh Summit Middle
Charter School
11 Casey Zhang Southern Hills
Middle School
12 Yunyu Lin Summit Middle
Charter School
13 Nina Brown Southern Hills
Middle School
14 John Finke Mead Middle School
15 Jay Kranzdorf Summit Middle
Charter School
16 Anatoly Makarevich Summit Middle
Charter School
17 Rose Wang Summit Middle
Charter School
18 Max Ruth Louisville Middle School
19 Rohan Jennings Peak to Peak
Charter School
20 Vamshi Arugonda Centennial Middle School
21 Kristine Guo Peak to Peak
Charter School
22 David Ritzwoller Summit Middle
Charter School
23 Bryce Anderson-Gregson Centennial Middle School

The top 2010 teams were:

Rank School
1 Summit Middle Charter School
2 Eldorado K-8 School
3 Southern Hills Middle School
4 Centennial Middle School
5 Peak to Peak Charter School
6 Alexander Dawson School

2009 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2009 individuals were:

Rank Name School
1 Albert Soh Summit Middle
Charter School
2 Jesse Zhang Summit Middle
Charter School
3 Kevin Chen Summit Middle
Charter School
4 Henry Zhang Twin Peaks
Charter Academy
5 Kyle Christensen Summit Middle
Charter School
6 Larry Zhang Summit Middle
Charter School
7 Jay Kranzdorf Summit Middle
Charter School
8 Siyang Sun Eldorado K–8 School
9 Nathan Lazarus Alexander Dawson School
10 Andy Ross Peak to Peak
Charter School
11 Caitlyn Lee Summit Middle
Charter School
12 Riley Xu Eldorado K–8 School
13 Mehmed Erkocevic Eldorado K–8 School
14 Jacob Anderson Lyons Middle School
15 Joshua Mundinger Centennial Middle School
16 Ryan Tabler Centennial Middle School

The top 2009 teams were:

Rank School
1 Summit Middle Charter School
2 Eldorado K–8 School
3 Peak to Peak Charter School
4 Centennial Middle School
5 Alexander Dawson School
6 Southern Hills Middle School

2008 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2008 individuals were:

Rank Name School
1 Nicholas Ledru Southern Hills Middle School
2 Alexander Black Summit Middle
Charter School
3 Albert Soh Summit Middle
Charter School
4 Ryan Carson Altona Middle School
5 Siyang Sun Eldorado K8 School
6 Stefan Grampp Rocky Mountain School
for the Gifted
7 Kyle Christensen Summit Middle
Charter School
8 Andy Ross Peak to Peak Charter School
9 Kyle Lund Southern Hills Middle School
10 Emily Randall Southern Hills Middle School

The top 2008 teams were:

Rank School
1 Southern Hills Middle School
2 Summit Middle Charter School
3 Eldorado K8 School
4 Altona Middle School
5 Centennial Middle School
6 Louisville Middle School
7 Peak to Peak Charter School

2007 Boulder Chapter Competition Winners

The top 2007 individuals were:

Rank Name School
1 Ben Alpert Summit Middle
Charter School
2 Chris Guthrie Summit Middle
Charter School
3 Charles Xu Summit Middle
Charter School
4 Alexander Black Summit Middle
Charter School
5 Colt Van Eaton Westview Middle School
6 Will Kuelthau Summit Middle
Charter School
7 David Brock Centennial Middle School
8 Nicolas Ledru Southern Hills Middle School
9 Stephan Grampp Rocky Mountain School for the Gifted
10 Nigel Robbins Louisville Middle School

The top 2007 teams were:

Rank School
1 Summit Middle Charter School
2 Southern Hills Middle School
3 Rocky Mountain School for the Gifted